2020 Teknoloji Haberleri, Teknoloji Haberleri 2020, Son Dakika Amasya Haberleri, Son Dakika Bolu Haberleri, Son Dakika Kilis Haberleri

İnternet hızı rekoru kırıldı: Saniyede 44,2 terabayt

Monash, Swinburne ve RMIT üniversitelerinin, Melbourne'ün internet altyapısını kullanarak gerçekleştirdiği çalışmada veri transferi içim yüzlerce kızılötesi lazer içeren 'micro-comb' optik çipler kullanıldı. Araştırmanın sonuçları bilim dergisi Nature Communications'ta yayımlandı. EN HIZLI İNTERNET SİNGAPUR'DA Halihazırda dünyada en hızlı internet saniyede ortalama 197,3 megabayt'la Singapur'da. Avustralya'daki ortalama internet hızı ise 43,4 megabayt. Yani son testte ulaşılan hızın milyonda biri. 'YENİ GELİŞTİRİLEN CİHAZI MEVCUT ALTYAPIYLA KULLANMAK MÜMKÜN' Monash Üniversitesi'nden Dr. Bill Corcoran, Independent haber sitesine 'Dünya genelinde bu teknolojiyi ticari aşamaya taşımak için bir tür bir yarış var. Çünkü, micro-comb teknolojisini mevcut fiber-optik altyapısıyla çok geniş bir alanda kullanmak mümkün' dedi.Dr. Corcoran, 'İki üç yıl içinde laboratuvarlarda bizimkine benzer cihazların üretileceğini ve beş yıl içinde bunun ticari kullanımımın başlayacağını tahmin ediyoruz' diye konuştu. SALGIN İNTERNETE OLAN TALEBİ ARTTIRDI Koronavirüs salgını sırasında dünya genelinde internet altyapıları üzerindeki baskı artmıştı. Netflix ve YouTube gibi platformlar, Mart ayında internet sağlayıcıların üzerindeki yükü azaltmak için Avrupa'da yayınladıkları görüntülerin kalitelerini düşürmeyi kabul etmişti.Uzmanlar micro-comb cihazlarının devreye sokulmasıyla bu sorunun çözülebileceğini belirtiyor. Dr. Corcoran salgın döneminde İngiltere'de gündüzleri talebinin iki kattan fazla arttığına dikkat çekerek 5-G ve sürücüsüz araba teknolojisinin yaygınlaşmasıyla talebin daha yükseleceğini vurguladı. Corcoran, 'Birkaç yıl içinde veri taşıma kapasitesini artırmak için bizim tırnak büyüklüğündeki yeni cihazımız gibi yeni kompakt teknolojilere ihtiyaç duyulacak. Bu teknoloji veri oranlarını artırırken maliyeti ve enerji tüketimini düşürecek' diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan Türkiye'nin ilk taarruzi insansız hava aracı Akıncı'nın yapım aşaması yayınlanan belgeselle anlatıldı başlıklı makalemizde Haber, İnsansız Hava Aracı ve Teknoloji hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir